HISTORIE

Letecko-modelářský klub Strážnice byl založen v roce 1962 jako součást základní organice Svazarmu ve Strážnici. Ze zakládajících členů se nyní ještě aktivně modelářské činnosti věnuje pan František Konečný ze Strážnice a Karel Novák z Blatnice. V době založení se členové věnovali převážně stavbě volně létajících modelů kategorie A1 a A2, případně volných a upoutaných motorových modelů. Značná část činnosti klubu byla tehdy věnována soutěžní činnosti a práci s mládeží, která se díky podpoře základních škol dobře dařila. Klub míval v té době až 30 členů z řad mládeže. Nejvíce se dařilo této činnosti na ZŠ MK ve Strážnici a na ZŠ v Blatnici. Členové klubu se tehdy aktivně zúčastňovali soutěží volně létajících modelů a jezdili na tyto soutěže např. do Holíče, Gajar, Drahotuš, Holešova, Kroměříže, Bánova, Kunovic, Kyjova, Břeclavi a na další letiště. Výjimkou nebylo ani cestování na soutěž vlakem a pak ještě cesta na letiště pěšky asi 5 km – např. na letiště do Břeclavi. Toto nepříjemné cestování bylo vyváženo možností pořádání soutěží v lokalitě strážnických luk pod Starým městem. Podmínky pro soutěžní létání zde byly výborné a tak zde dělali soutěže i modeláři z jiných klubů.

  

Přibližně v roce 1970 začali někteří členové klubu stavět amatérské RC soupravy pro dálkové řízení modelů a činnost členů klubu se tak rozrostla i do oblasti stavby a řízených těchto modelů. V dnešní době plné elektroniky, mikroprocesorů a počítačů je amatérská stavba RC souprav možná až nepochopitelná a úsměvná, ale je na tom jasně vidět, jak jde pokrok dopředu.

  

V současnosti má klub řadu stálých členů ze Strážnice a okolí (Petrov, Blatnička, Lipov, Blatnice, Vnorovy a Vracov), činnosti klubu se však zúčastňuje celá řada dalších zájemců o modelářskou činnost, kteří nejsou členové LMK. Členové klubu pořádají modelářské soutěže, pracují s mládeží a sami se aktivně zúčastňují modelářských soutěží, výstav a propagačních akcí.

V oblasti funkčních modelů pořádají členové klubu průměrně tři až čtyři vlastní akce za rok. Jedná se především o soutěže, které jsou zařazeny do Kalendáře soutěží leteckých modelářů Svazu modelářů ČR a výsledky se započítávají do oficiálních celostátních žebříčků SMČR. Těchto soutěží se zúčastňují modeláři až z Mladé Boleslavi, Prahy, Jihlavy, Paskova, Frenštátu pod Radhoštěm, Ostravy, atd., ale i ze Slovenska. Členové klubu se taky pravidelně zúčastňují různých akcí propagačního charakteru, např. drakiády ve Strážnici a Vnorovech, Model JETI meetingu v Hranicích na Moravě, Čmelák model Show v Holešově, MEGA cupu v Brně, leteckého víkendu v Holíči, Létání pro děti ve Veselí nad Moravou, atd. Výborných výsledků dosáhli členové klubu v soutěžním klání. Mezi největší úspěchy patří 3. místo na mistrovství ČR v kategorii RCE7 (rádiem řízené modely kluzáků s elektrickým pohonem), dále 2., 9. a 10. místo v celostátním žebříčku v kategorii RCE7 a 9. místo v celostátním žebříčku v kategorii RC-V2 (rádiem řízené modely termických větroňů). O tyto výsledky se zasloužili především Václav Hučík, Jaroslav Velísek a František Pijáček.

Pravidelně se zájemci o modelářskou činnost schází k rekreačnímu létání na letišti pro ultralehká letadla ve Strážnici. Díky pochopení a vstřícnosti pana Josefa Vavříka mohou členové LMK Strážnice používat vzletovou a přistávací dráhu pro motorové modely letadel. Členové klubu se i v dnešní době věnují práci s mládeží. Pan František Pijáček vede modelářský kroužek mládeže při ZŠ v Lipově a pan Jaroslav Semelka kroužek žáků na DDM ve Strážnici.

V roce 2003 uspořádali členové klubu výstavu modelů ve Strážnickém muzeu. Byla zde vystavena celá řada funkčních modelů, ale i plastikové modely letadel, aut a lodí. S modely členů našeho klubu se však mohou seznámit modeláři z celé ČR, a to díky pravidelným příspěvkům našich členů do modelářských časopisů RC modely a RC revue.

V roce 2005 měli členové klubu vzácnou příležitost setkat se na strážnickém letišti s jedním z nejlepších světových pilotů velkých modelů – Sebastianem Silvestrim z Itálie. Tento pilot obsadil v roce 2004 na Turnaji šampiónů v Las Vegas (neoficiální mistrovství světa) 6. místo.

 

Sebastian Silvestritest
Sebastian a Ivo Krilltest


 

Mezi významné akce pořádané naším klubem patří taky Mistrovství Moravy s otevřenou účastí, které jsme organizovali v roce 2009. Více informací o této akci najdete v sekci „Akce a soutěže“.

Modeláři se zájmem o plastikové modely se zúčastnili mnoha soutěží a výstav – např. ve Zlíně – Kit show, v Uherském Hradišti – Vánoční cena, v Brně – Modell Brno, v Prostějově – Prostějovská 72, na kterých se několikrát umístili na předních místech – např. pan Jaroslav Semelka, Rostislav Prax a pan Bača se synem. Významná byla taky účast těchto modelářů na mistrovství republiky v Praze.

Další fotky z historie klubu.